Základy jak meditovat a k čemu je dobrá meditace

meditace jak na to flexity

Uspěchaná doba, narůstající tlak, fyzická a psychická vyčerpanost jsou faktory, které zásadně ovlivňují naše zdraví. Častokrát si to neuvědomujeme, ale vystavování se dlouhodobému podvědomému stresu může mít velmi špatné následky. Do života nám následně vstupují úzkosti, panické ataky nebo deprese a naše tělo a duše trpí.

Svět a vnější faktory je velmi obtížně ovlivnit. Co však dokážeme ovlivnit, je náš způsob myšlení a celkový přístup. Efektivním pomocníkem na cestě k mentálnímu a fyzickému zdraví může být právě meditace.

CO JE MEDITACE?

Meditace je aktivita, při které se učíme věnovat pozornost přítomnému okamžiku. Všímáme si každého nádechu a výdechu, který prochází tělem. Zároveň si uvědomujeme „toulavost“ naší mysli. Při každém odvedení pozornosti od dechu, se snažíme bez násilí vrátit zpět. Trénujeme tak pozornost a všímavost. Přes meditaci se učíme být v přítomném okamžiku a zůstat v něm. Můžeme si to představit jako trénink naší mysli, podobně jako trénujeme naše tělo. Meditace (a jeho japonský ekvivalent Zen) se rovná se cvičením zpřítomnění se - tady a teď.

"Pokud nejste schopni najít pravdu tam, kde jste, kde jinde očekáváte, že ji najdete?" / Dogen/

CO NENÍ MEDITACE

Pro lepší pochopení bychom si měli také ujasnit, co meditace není. Meditace se často (nesprávně) interpretuje jako relaxační technika nebo vizualizace. Aby se nedocházelo k nedorozumění, je třeba zdůraznit, že všechny tyto techniky jsou nesmírně prospěšné. Relaxační metody nám pomohou se rychleji uklidnit v krajních situacích a během vizualizací aktivně tvoříme obrázky o našich cílech v našem mysli. Avšak tyto techniky nejsou meditací.

Další častou miskoncepcí bývají různá očekávání nebo stanovení cílů během meditační praxe. Když sledujeme cíle a očekávání, nejsme v přítomnosti. Meditace je o uvědomění, ne o získání něčeho. Nemůžeme nic získat, ani nic vyřešit, pokud nejsme v přítomném okamžiku.

Častokrát jste se mohli setkat také s názorem, že meditace je o ignorování nebo odstranění vlastních emocí. Překvapivě, právě naopak je pravdou. Praktikování meditace vám umožní prožívat vlastních emocí, aniž byste je zkrášlili nebo zbytečně zveličili. Během meditace nehodnotíme vlastní myšlenky, ani pocity ani emoce. Přijímat myšlenky jak přijdou a necháme je volně běžet dál, bez hodnocení. Možná právě tento aspekt se nám zdá těžkou, že možná poprvé po dlouhé době nemusíme něco hodnotit nebo přiřadit se k něčemu.

Meditace sama od sebe je velmi jednoduchá, i když její praktikování vyžaduje od nás energii, času a disciplínu. Představa meditace jako něco speciálního a nadpozemského je vadná.

"Meditace není svépomocný program - způsob, jak se zlepšit, abychom mohli dostat to, co chceme. Není to ani způsob, jak si odpočinout před návratem do práce. Není to nic, co byste dělali jen sporadicky, kdykoli se vám zachce. Meditace je způsob, který nasytí váš život a časem ji lze začlenit do každé činnosti. Je to přeměna mysli z otroctví ve svobodu." /Meditation Now or Never - Steve Hagen/

JAK VYDRŽET PŘI MEDITACI

Úspěšnost meditace tedy nespočívá v tom, že dosáhneme nějakých námi stanovených cílů. Právě naopak, je to celoživotní cesta sebeušlechtění, a důležité je se na ní vytrvat a nehodnotit naše vlastní kroky.

Ze začátku doporučujeme vyhradit si čas pro sebe čas každý den, ideálně tu samou hodinu na nevyrušeném místě pro meditaci. Každý. Jeden. Den.

Když nevíte, jak začít nebo dělá vám problém vytrvat v meditaci, vyzkoušejte společné meditační hodiny v meditačních centrech. Při skupinové meditační praxi (platí to i na skupinové jógové hodiny, skupinové zpívání a další společné aktivity) funguje princip rezonance – snáze se naladíte na praktikování meditace pod vedením učitele, hlavně když ve skupině vládne jednotný rytmus. Jen si vzpomeňte na tu sílu, jak babičky spolu zpívaly neděli ráno v kostelích.

"Chcete-li vidět věci takové, jaké jsou, pak se sami musíte cvičit tak, jak jste." / Dogen/

JAKÉ ÚČINKY PRAVIDELNÁ MEDITACE VLASTNĚ PŘINÁŠÍ?

Mezi nejčastější benefity lidé udávají:

  • vyrovnanost
  • snížení stresu nebo jeho lepší zvládání
  • podporuje lepší spánek
  • zlepšení koncentrace

jak meditovat

  • Budete se cítit vyrovnaně a klidně – Nervozita a podrážděnost bývají stále častějšími společníky lidí. Meditace vám může pomoci zastavit se v přítomných okamžicích během dne a zpracovat vaše emoce. Vaše smýšlení nabude klidného a klidného charakteru. Dokonce i ve stresových situacích si zachováte chladnou hlavu.

  • Snižuje stres - Zastavit se kdykoli během dne, dýchat a procítit klid, může snížit vaši srdeční frekvenci a také produkci hormonu, který je zodpovědný za pocity stresu. Zkuste si během dne nebo vypjaté situace položit 3 otázky – co právě vidím, co právě cítím, co právě slyším. Nemusíte nic řešit jen zaznamenejte tyto vjemy.

  • Cesta za lepším spánkem – Neklidný spánek umí přinést do života mnoho komplikací. Zvyšuje se nervozita, stres a podrážděná nálada. Pokud ovšem na 15-20 minut před spánkem odložíte mobil a zaměříte se raději na příjemnou meditaci, oceníte to i ve formě kvalitního a klidného spánku.

  • Zlepšení koncentrace - Klid a vyrovnanost, na kterou se zaměřujete během meditace, se časem náhle přenese i do vašeho reálného života. Tuto užitečnou vlastnost oceníte nejen v pracovním životě, ale také při školních povinnostech.

Meditace přináší s sebou spoustu benefitů. Jak ale správně meditovat? Protože přesný „recept“ neexistuje, přinášíme vám několik tipů a rad, které se sejdou každému, kdo se rozhodne s meditací začít.

Zkuste naši řízenou meditaci pro začátečníky na každý den:

JAK SPRÁVNĚ MEDITOVAT - MEDITACE PRO ZAČÁTEČNÍKY

  • Najděte si vhodné místo a domluvte se s okolím, abyste měli nerušený prostor.
  • Stanovte si čas, kdy nemusíte spěchat.
  • Všímejte si dechu a těla. Můžete si nalézt polohu těla. ruce na kolenou, které budou vaší základnou (homebase) .
  • Vždy když se mysl zatoulá se jen klidně zkuste vrátit ke svému dechu nebo své "homebase" v těle.
  • Ukončete meditaci s klidem a vděčností k sobě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: MEDITACE - TECHNIKY, BENEFITY A CENTRA URČENÁ I PRO ZAČÁTEČNÍKY

Vytvořte si u vás doma prostor, který bude určen k meditaci. Můžete si zvolit podložku a meditační polštáře, dle vlastního stylu. Dotvořit atmosféru můžete také pomocí svíček nebo rostlin. Důležité je, abyste se cítili klidně a pohodlně.

Není nutné striktně dodržovat časový interval. Pokud jste však začátečník, bude vám pohodlněji začít s 5 nebo 10 minutami. Při meditaci je důležitá pravidelná praxe. Proto je možné, že 10 minut vám nejprve přijde jako celá věčnost. Časem však zjistíte, že tento čas věnovaný sobě je k nezaplacení.

Není striktně stanoveno, že musíte sedět v tureckém sedu. Jednoduše si najděte polohu, která vám vyhovuje. V této pozici si všímejte vašeho těla, vnímejte jeho fungování zevnitř. Zároveň se snažte koncentrovat na své dýchání a vnímejte, jak energie prochází celým vaším tělem.

Zpočátku bude vaše mysl odbíhat poměrně často. Hlavou vám budou procházet myšlenky o celém dni, situacích a lidech. Nezlobte se, že se vaše mysl toulá. Přijměte to a vraťte svou pozornost k dechu.

Nemusíte se hned postavit a utíkat za shonem dne. Prociťte chvilku míru a klidu ve vás. Zaměřte se na své emoce, otevřete oči as pomalým dýcháním ukončete meditaci.

 

JAK SPRÁVNĚ SEDĚŤ PŘI MEDITACI - JAK ZAČÍT

„Šestý patriarcha, když radil, jak meditovat, zvykl říkat: „Moje učení je o jednotě a vzájemném propojení samádhi a pradžny. Samádhi je základ pradžny a pradžna je funkcí samádhi.“ Přirovnal je k plameni, který tvoří podstatu světla. „Světlo je funkcí plamene. Když sedíte, buďte jako plamen svíčky. Tato svíčka přirozeně šíří světlo.“ Nahlédněte do zdroje a vaše sezení bude opravdu silné. života. Celý svět se bude odrážet ve vaší mysli a vaše mysl bude odrážet celý svět."

V duchovních praktikách se snažíme ztišit naši mysl. Aby nám to šlo snazší, musíme najít stabilní polohu, při které nám nebude bolet záda, trpnout noha a vydržíme v ní pohodlně nějaký ten čas. Zdokonalte svou techniku sezení. Když sedíte v meditaci, snažte se o sjednocení vašeho těla, dechu a mysli. Tělo, dech a mysl musí splynout v jedno.

Jak toho docílit? Velmi důležitým prvkem je vaše břicho, protože pod pupkem se nachází bod zvaný „tantien“, který vyrovnává vaše fyzické tělo. Najděte rovnováhu v této oblasti. Podsaďte boky trochu dopředu a zkuste bez větší námahy najít balanc. Nemusíte sedět v napětí, seďte uvolněně.

Známe více vhodných poloh, které jsou vhodné pro meditaci a přinášejí příjemnou oporu našemu tělu, aby naše mysl mohla být klidná.

Dávejte si pozor na:

  • stabilitu
  • rovná záda
  • polohu rukou
  • dýchání a břicho

Poloha rukou je v meditaci nesmírně důležitá. Napětí, únava nebo přílišné úsilí mohou vést během sezení ke zbytečným tělesným i psychickým problémům. Při správné poloze právě ruce nás mohou chránit před rušivými silami. Položte jednu dlaň na druhý a jako kdybyste pomyslně uzavřeli kruh, spojte jemně palce.

TIP: Tlak palců může sloužit také jako kontrolka, když během meditaci vaše myšlenky moc uletí, automaticky tlačíte palce k sobě silněji.

na co je dobrá meditace

"Dále následuje dýchání. Jeho centrem má být vaše břicho. Nádech je krátký a výdech je dlouhý. Krátký nádech a dlouhý výdech. Zapojte i spodní část svého břicha. Dovolte, aby mysl byla v harmonii s dechem. Ať vaše mysl spočívá ve spodní části vašeho břicha Takto se tělo, dech a mysl setkávají v jedné oblasti - v dolní části břicha.

Následně vám sezení přinese velmi jemnou energii proudící z tantienu. Vaše mysl se vyjasní, neboť podstata této původní energie a jasnost mysli jsou stejné. Když sedíte správně a vaše mysl je soustředěna ve spodní části břicha, cítíte nádhernou energii zaplavovat tělo a vaše mysl se v tom okamžiku skutečně vyjasňuje. Někdy se zjeví myšlení, ale to není problém. Nechte, ať se objeví a odejde. Někdy uslyšíte jen ticho, jindy zvuky. Zvuk a tiše přicházejí a odcházejí. Ale tato podstata poslechu nepřichází ani neodchází.

Prosím, seďte správně. Nespěte, neudržujte svou pozornost v hlavě, ani na jiných místech, sjednoťte se. Nejprve tedy najděte své fyzické centrum, pak do něj dýchejte, následujte dech svou myslí a buďte si vědomi dýchání do podbřišku. Tělo, dech a mysl jsou v jednotě. Sledujte to a dosáhnete "samádhi", tj. rovnováhu.

Potom je možné toto vzájemné pronikání, tato jednota. Protože celý vesmír je vaším tělem a vaše tělo je celým vesmírem. Víte, co je skutečná láska, víte, co je jed připoutanosti, protože toto původní světlo vám ukazuje všechno. Je jako dokonalá obrazovka. Ještě i když se spletete, tato dokonalá obrazovka chybu zobrazí. A vy ji můžete napravit. Proto prosím praktikujte, dosáhněte osvícení a pracujte."

MEDITAČNÍ POLŠTÁŘ K SEZENÍ

Meditační polštáře jsou jednoduchými, ale geniálními meditačními pomůckami. Díky nim snadno zaujmete správný a stabilní sed, s vyrovnanými zády a dokonalou oporou. Ve Flexity naleznete různé tipy polštářů, je třeba si vždy vybrat podle individuálních preferencí. Meditační polštáře zvednou hýždě, tím vyrovnají naši páteř a dovolují kolenům si opřít o podložku. Při výběru polštáře se řiďte především velikostí své postavy a pružností beder a silou zádových vzpřimovačů. ztuhlejší postavy potřebují vyšší polštář tak, aby při zkřížení kotníků byla kolena minimálně na úrovni boků a mohla tak klesat.

VIDEO RECENZE JAK SI VYBRAT MEDITAČNÍ POLŠTÁŘ

 

PÁR UŽITEČNÝCH TIPŮ NA KONEC JAK MEDITOVAT DOMA

  • Pravidelnost - ze začátku zkuste meditovat pravidelně, přibližně ve stejnou dobu a v klidném, nerušeném místě.

  • Zůstaňte „nad hladinou“ – i když přijde myšlenka, nebo vnější událost která vás na první pohled rozruší, nenechte se rozptýlit ze svého klidu. Zaregistrujte událost, ale nepřipouštějte ji k sobě. Nechte myšlenky přijít a odejít.

  • Buďte k sobě laskaví – nespěchejte, učit se meditovat je celoživotní cesta, hlavně, když většinu části života jste se tomu nevěnovali a je to pro vás úplně novinkou.

  • Nemějte cíle - zkuste vaše sezení nehodnotit, ani pozitivně, ani negativně. I pro zkušené každá praxe může přinést nové výzvy. Podstatné je to dělat, pravidelně, bez očekávání.

  • Žádné prudké pohyby – neukončíte sezení s prudkým, rychlým pohybem, ale velmi pomalu a vědomě. To vám pomůže, abyste se později uměli meditovat i během chůze a při každodenních činnostech.

  • Spolu to jde snáze – pokud vám dělá problém prohloubit si meditaci, zkuste tento zažitek s někým sdílet. A věděli jste, že existují i meditační centra, kde můžete meditovat pod vedením zkušeného učitele? V našem článku jsme pro vás posbírali meditační centra v Česku.

meditační polštáře

 

UŽITEČNÉ POMŮCKY NA MEDITACI

Ve Flexity naleznete široký výběr meditačních pomůcek od polštářů po vonné tyčinky.