ÚPLNÉ MINIMUM, CO BYSTE MĚLI VĚDĚT O PODLOŽKÁCH NA CVIČENÍ
V tomto krátkém průvodci bychom vám chtěli odpovědět na nejčastější otázky při výběru podložky, pokud ještě vůbec nevyznáte v tom, jakou třeba koupit nebo kupujete jako dárek.
1. Jaké jsou standardní rozměry cvičební podložky?
Klasický rozměr podložky je zpravidla
- délka: 180 cm
- šířka: 60 cm
- tloušťka: 4mm
Od těchto rozměrů se můžete dále odrazit při výběru.
2. Jaká je dostatečná tloušťka podložky?
Standardem v jóga studiích je 4 mm. Rozdíl však nastává u materiálu. Lehké materiály jako běžné PVC, TPE zda NBR mají pružné buňky a stlačí se (* výjimkou jsou podložky Manduka). Pevnější materiály jako přírodní kaučuk jsou "hutnější" a více odolávají tlaku.
Doporučujeme prohlédnout si testy zatížení materiál: https://podlozkynajogu.cz/portfolio-item/prirodni-kaucuk-podlozky-karimatky-na-jogu/
Ve zkratce 4mm kaučuk bude působit pevnější než 4mm PVC. Záleží, od toho jaké máte preference.
3. Které jogové podložky se "nekloužou"?
Všechno je to záležitost povrchu a typu cvičení. Podložky mohou mít 3 typy povrchů - uzavřené buňky, otevřené buňky a zapečetěné buňky.
Zdroj: Manduka.com
Nebojte, netřeba ovládat molekulární fyziku :) Jednoduše uzavřený povrch neodvádí vodu, pot zůstává na povrchu. Pokud očekáváte, že podložka bude "držet" vybírejte si kvalitnější typ povrchu. Samozřejmě časem se povrch sklouzl a může to vést k lepší přilnavosti iu levnějších podložek.
Ze všech testů nejlépe vychází PU povrch, který má nejlepší vlastnosti ať už potíte nebo ne. Některé designové podložky se semišovým (suede / microfiber) povrchem fungují skvěle až když se potíte nebo je v místnosti vlhko.
Přilnavost záleží na okolnostech, typu cvičení a povrchu. Rychlým řešením je i malý ručník na setření povrchu, pokud používáte levnější nebo podložku s čistě uzavřenou strukturou buněk na povrchu.
4. Bude mi stačit délka podložky 180 cm když měřím 185 cm?
Ano. V běžných pozicích jako bojovník, plank, zda pes tváří nahoru vždy využíváme určitou část podložky a tělo není zcela natažené. Dokonce při ležení je hlava položená na temeni, čili nedosahujeme celou výšku jako při stoji.
5. Jak je to s váhou podložky?
Váha cvičební podložky je záležitost tloušťky a materiálu. Pevnější a hutnější materiály jako přírodní kaučuk budou mít vždy vyšší váhu. Běžná podložka váží cca 1 kg a kaučukové něco okolo 2,5 kg. Pokud podložku přenášíte pouze krátkou trasu jako z domu do auta, váhu řešit nemusíte. Pokud cestujete a potřebujete nejen místo ale i šetřit na váze, pak opravdu váhu potřebujete zohlednit. Nedoporučujeme dělat příliš kompromis jen kvůli váze, protože těžší podložka má více svých výhod než to, že pevně drží oba konce když se rozloží a lépe drží na podlaze :)