Seriál o ajurvédě # 2: 20 kroků ajurvédské stravy na cestě k samoléčbě a vitalitě.

Základ tradiční ajurvédy

Ajurveda strava

K jedním z nejznámějších výrokem řeckého antického lékaře Hippokrata patří: "Ať je jídlo vaším lékem". Ajurvéda dovedla smysl zmíněného výroku k dokonalosti. Jako základy domu, i léčba touto medicínskou vědou je postavena na pevných kamenech (principech), jejichž dodržování vede k nastartování procesů samoléčby a udržování celkové vitality.

Ajurvédská strava je postavena na receptech z vařené či dušené zeleniny, rýži a koření podle typu dóši. Díky správné stravě dodáme tělu energii, detoxikujeme organismus, podpoříme tělo v samoléčení a udržíme naše tělo v dobré kondici v každém věku.

V ajurvédě rozeznáváme 6 základních chutí potravin:

  • sladká (Madhuri) kombinace elementu země a vody. Potraviny: mléko, smetana, máslo ghí, celozrnné obiloviny jako pšenice a rýže, med, zralé ovoce, zelenina jako mrkev, červená řepa a sladké brambory, z koření například bazalka, lékořice a fenykl.

  • slaná (Lavant) kombinace elementu vody a ohně. Potraviny: mořská a kamenná sůl, chaluhy a mořské řasy.

  • kyselá (amla) kombinace elementu země a ohně. Potraviny: jogurt, zakysaná smetana, ocet, citrusové ovoce, mango, tamarind, zavařená zelenina a okurky, fermentované potraviny, koření jako kmín a koriandr.

  • ostrá (informační a komunikační technologie) kombinace elementu vzduchu a ohně. Potraviny: cibule, česnek, zázvor, ředkvička, hořčice, z koření chilli, pepř, asafoetida.

  • trpká (Kashaya) kombinace elementu země a vzduchu. Potraviny: nezralý banán, brusinky, granátové jablko, brokolice, květák, zelí, kapusta, okra, fazole, čočka, petržel, bazalka a koření jako šafrán a kurkuma.

  • hořká (katu) kombinace elementu vzduchu a éteru. Potraviny: tmavozelená listová zelenina jako špenát, mangold, kapusta, pampeliška, reveň, hořký meloun, z koření kurkuma a pískavice řecká senovka.

Dodržování principu individuality v ajurvédské stravě

Ajurvéda staví nad všechny zásady princíp individuality. Ideální stravování je doporučeno na míru pro každého jednotlivce. Samotná ajurvéda rozlišuje u každého člověka tři základní životní energie (dóši) a jejich kombinace. Podle tohoto náhledu má v sobě každý člověk 3 dóši. Z rozdílu poměru těchto životních energií vyplývají různé vlastnosti i potřeby.

Spoznejte typy dóši v našem článku: SERIÁL O AJURVÉDĚ, MATCE MEDICÍNY: 1. ZÁKLADNÍ TYPY V AJURVÉDĚ 3 DÓŠE

20 kroků ajurvédy na cestě k samoléčbě

Dodržování principů stravování ajurvédy sebou přináší významné zdravotní benefity - nabití organismu energií, očištění těla od škodlivých látek, předcházení nemoci. Nabízíme 20 základních principů ajurvédy, které vás budou na cestě k těmto benefitem doprovázet:

  1. jídlo by mělo být vybíráné s přihlédnutím na osobní konstituci,
  2. dodržování přestávek mezi jednotlivými jídly,
  3. určení oběda jako hlavního jídla, nakolik je v té době nejvíce aktivní agni (trávicí oheň),
  4. jíst výhradně při pociťování hladu - nepřejídat se,
  5. věnovat konzumaci dostatek času, nespěchat,
  6. během konzumace je třeba potravu hodně žvýkat,
  7. nepít těsně před jídlem ani po něm (stravovat se výlučně mezi 7 hodinou ranní a večerní),
  8. pravidelně udržovat přibližně stejnou porci jídla, aby byl organismu připraven potravu dobře strávit,
  9. vyhýbat se studeným a ledovým nápojem, protože tyto oslabují agni,
  10. vyhýbat se nevhodné kombinaci jídel, které vyvolávají špatné trávení a tvorbu tzv. ámy (toxinů) - např. ovoce by se nemělo kombinovat s jinými jídly, správně je také vyhnout se kombinaci čerstvé a vařené zeleniny,
  11. omezovat konzumací polotovarů,
  12. jídlo před konzumací opakovaně nepředehřívat,
  13. zaměřit se na správný výběr koření, podle ajurvédy jsou upřednostňovány např. (kurkuma, římský kmín, koriandr, kardamon, zázvor),
  14. upřednostnění konzumace bylin a potravin, které mají stejné vlastnosti jako převládající dóša u člověka,
  15. vyhýbat se jídlům, které podporují nerovnováhu prostředí (nekonzumovat pálivá jídla v suchých oblastech a mastná jídla v bažinatých oblastech),
  16. nekombinovat potraviny s protichůdnými vlastnostmi - potravin se zahřívajícím a ochlazujícím účinkem,
  17. dodržování správného pořadí - nejíst těsně před provedením malé, velké potřeby,
  18. konzumovány jídla by neměly být v rozporu se silou trávicího ohně - těžší jídla bychom měli jíst v době, kdy je náš trávicí oheň nejsilnější,
  19. upřednostňování jídel, na které jsme zvyklí, popřípadě vyhýbat se prudkému přechodu na jiné jídla (např. jedení sladkých a studených jídel u člověka, který je zvyklý na pálivé a horké),
  20. přizpůsobovat konzumaci jídel ročním obdobím - je třeba vyhnout se konzumaci studených a suchých potravin během zimy a pálivých a horkých potravin během léta.

Upozornění na závěr

Je důležité podotknout, že výše uvedené principy jsou stále podřízeny principu individuality. Proto je třeba pečlivě sledovat platnost a účinnost jednotlivých principů během vlastní ajurvédské praxe.