Jak pomáhá Gravid jóga - těhotenská jóga v přípravě na porod?
Budoucí maminky často vyhledávají způsoby, jak si i během těhotenství dopřát dostatečný pohyb. Gravid jóga dnes patří mezi oblíbené způsoby pohybové aktivity, které vnášejí do života těhotné ženy mnohem více benefitů než jen zůstat fit. Prenatální jóga je často označována za jeden z klíčů šťastného a zdravého těhotenství. Nelze se tomu divit, přináší do života maminek v očekávání spoustu dobrého. Cílem gravid jógy není jen samotné cvičení, spíše se snaží celostně prohloubit vědomé prožívání těhotenství, obrátit pozornost dovnitř ženy a dovolit se více ponořit do hloubky svého ženství.
Efektivní příprava na porod s Gravid jóga cviky
Pokud patříte mezi budoucí maminky a zvažujete způsoby, jak si dopřát relaxaci a příjemně své tělo rozhýbat, gravid jóga je jedno z nejideálnějších řešení, která lze zvolit. Fyzická kondice, rozhýbání svalstva, páteře či kloubů, strečink, odpočinek či relaxace...klíčové benefity gravid jógy jsou mnohým velmi známé, co jste však možná vůbec netušili je, že cvičení jógy během těhotenství může napomoci přípravě na porod a přispět miminka.
Prenatální jóga se samozřejmě od ostatních typů jógy liší. Cviky pro budoucí maminky jsou speciálně uzpůsobeny pro období těhotenství. Tento typ jógy bere ohled na postupně se měnící tělo těhotné ženy, na jehož základě jsou cviky zvláště přizpůsobovány jednotlivým trimestrům těhotenství.
Pomocí gravid jógy nacházejí ženy zdravé a bezpečné alternativy pro natažení svalstva a posílení těla. Díky prenatální józe dochází k tónování fyzického těla ženy, a to zejména v oblasti svalů pánevního dna, boků a břišního jádra, což představuje velmi dobrou přípravu na nastávající porod.
Prenatální jóga buduje důvěru ve vlastní tělo
Hodiny gravid jógy přinášejí budoucím maminkám možnost b udovat si důvěru v uvolnění jejich vlastního těla. Právě to je totiž během celého porodního procesu nesmírně důležité. Lidské tělo má v situacích, kdy cítíme strach tendenci utáhnout se a „uzavřít se“.
Dochází k cyklické situaci, kterou lze popsat posloupností " strach - napětí - bolest ". V projekci na porodní situaci může tak dojít k sabotáži uvolnění se a soustředění se na přítomnost. Díky dechovým technikám a jejich propojení s vědomým prožíváním přítomného okamžiku, které se učí budoucí maminky v hodinách prenatální jógy, lze podstatným způsobem přispět k uvolněnějšímu a méně napjatému porodu.
Afirmace pro důvěru:
"Žehnám tuto chvíli. Důvěřuji si. Očekávám jen to nejlepší " (Havajská lidová moudrost)
Mnoho žen si během úvodních měsíců těhotenství nemůže dát stopku od běžných povinností každodenního života. V ruchu běžných momentů je občas velmi náročné utišit se a hlouběji se ponořit jen do svého klidného středu. Díky relaxaci a utišení se na hodinách gravid jógy mají budoucí maminky skvělou příležitost podpořit spojení se svým děťátkem a hlouběji se naladit na společné pouto.
Aktivity, které nám pomáhají uvolnit hormony štěstí, můžeme vědomě vyhledávat a přinášet do své předporodní přípravy:
- vědomé, klidné dýchání
- pozitivní představy
- meditace
- fyzické uvolnění, gravid jóga
- autohypnóza
- laskavá péče o své tělo
- volný tanec
- smích
- hledání radosti v maličkostech
- očekávání toho nejlepšího
- čtení povzbudivé literatury na téma porod
- pěstování pozitivního postoje k porodu
Můžeme zaměřit pozornost ne na osvobození se od bolesti, ale osvobození se od strachu.
Online kurz Těhotenská jóga od naši ambasadorky @niky.namaste
Pomoc při nevolnostech i nespavosti
Díky strečinku a tonizování těla během těhotenství jógy lze pocítit úlevu od mnoha potíží, které těhotenství doprovází. Pravidelné cvičení jógy během těhotenství napomáhá při problémech s bolestí křížů, nevolnostmi, bolestmi hlavy, nespavostí či například se syndromem karpálního tunelu. Těhotenství jóga zdravým a efektivním způsobem umožňuje prokrvení celého těla.
Velkou výhodou pro budoucí maminky je aktivace svalů pánevního dna (znáte také z Kegelových cviků). Potřebujete se naučit jak otevírat pánev, mít ji ve zdravé kondici a vědět jaké svaly kdy zapojit. Oceníte to nejen během porodu, ale i po porodu, kdy opět svaly oslabnou. Jednotlivé polohy z gravid jógy jsou také skvělá pomůcka jak zmírnit bolesti/tlak/vlny během první doby porodní.
Věděli jste, že studie University of Michigan z roku 2012 ukázala, že jóga všímavosti, která kombinuje fyzické pózy s meditačními praktikami, může přinést měřitelnou úlevu při depresi, která může doprovázet emocionální cestu těhotenství?
Jiná prokazatelná studie přinesla výsledky potvrzující, že ženy, které pravidelně cvičily jógu během těhotenství, měly menší pravděpodobnost, že budou rodit předčasný porod nebo porodí dítě s nízkou porodní hmotností.
Další skvělá výhoda prenatální jógy? Vznik nových přátelství s dalšími budoucími maminkami. Není nad pocit, můžete-li své těhotenství sdílet s dalšími ženami, které jsou ve stejném radostném očekávání, trápí je stejné problémy a jsou ochotny si navzájem poradit a být tu jedna pro druhou. Těhotenství jógu v závěru lze pro budoucí maminky zhodnotit jako jedno velké „ANO“.
UPOZORNĚNÍ
*Před cvičením vždy doporučujeme se poradit se svým lékařem i instruktorkou gravid jógy. V některých zdravotních případech jako změna uložení placenty, bolesti v podbřišku či vysoký krevní tlak je třeba respektovat doporučení svého lékaře a nalézt jemnější alternativu ke cvičením. Gravid jóga nabízí kromě samotného fyzického cvičení i emocionální a mentální přípravu, která je nedílnou součástí celé cesty.
Doporučujeme vyhledat certifikovanou trenérku gravid jógy a necvičit jen doma podle videí nakolik některá cvičení mají vliv i na polohu miminka či otevírání pánve.
POMŮCKY A DOPLŇKY KE GRAVID JOGE
Mezi vhodné pomůcky ke cvičení gravid jógy patří - podložka na cvičení, meditační polštář, bolster, deka, míč, jóga pásky či esenciální oleje (oleje rovněž doporučujeme konzultovat)
Jak vybrat správný olejíček podle tématu:
- STRACH: vanilka, levandule, pomeranč
- STRES: bergamot, kadidlo, levandule
- SPÁNEK: levandule, kadidlo
- ENERGIE: citron
- PO TERMÍNU NA POMOC S "VYVOLÁNÍM": jasmín, růže
- VHODNÉ K PORODU: mandarinka, bergamot, citrón, limetka, levandule, pomeranč