Diastáza po porodu – příznaky a jak ji napravit.
Diastáza přímých břišních svalů je patologický stav a označuje rozestup břišních svalů v místě vazivového spojení linie alba. Příčinami vzniku tohoto stavu mohou být strukturální a funkční poruchy břišních svalů, když nedochází k jejich společné aktivitě. Těhotenství, porod, nadváha a nesprávný pohybový stereotyp mohou působit svalovou dysbalanci a následně diastázu břišních svalů.
Tento stav je znám především těhotným ženám, hlavně po porodu. Těhotenství a následný porod představují velkou fyzickou, ale také hormonální zátěž pro tělo každé matky. Zatímco tento stav je přirozený na konci těhotenství a po porodu a většinou se spontánně vyléčí, u některých žen je nutná zdravotnická pomoc.
Je ale důležité si připomenout, že diastáza břišních svalů se může vyskytnout také u mužů a u dětí.
Nejčastějšími důvody jsou:
- břišní operace
- nadváha
- nekompenzovaná sportovní aktivita
- dětská mozková obrna
Co je břišní diastáza?
Tělo ženy se během těhotenství přizpůsobuje rostoucímu dítěti v děloze. Svaly se v tomto případě roztahují, aby vytvořily prostor pro miminko. Tento stav je naprosto přirozený. Studie ukazují, že až u 60% žen se objevuje diastáza po porodu.
Mezi rizikové faktory patří:
- velká porodní hmotnost miminka
- vícečetné těhotenství
- nesprávná pohybová aktivita před a během těhotenství
- vyšší věk rodfičky
Břišní diastáza - jaké jsou příznaky?
Mnoho žen o vlastní diastáze dlouho ani neví a zjistí tento problém až později, v souvislosti s negativními dopady na pohybový aparát. Nejčastějším příznakem jsou bolesti dolních zad. Diastáza není bolestivá, může však mít vedlejší účinky, jako například bolest zad a křížů, kyčlí, pozdější bolesti krku, šíje a kolen, celkové špatně držení těla. V některých případech zanedbání břišní diastázy může vést ik inkontinenci moči.
Příznakem, podle kterého můžete podezřívat břišní diastázu, je právě mezera/rozestup v oblasti břicha, což si můžete sami doma otestovat: lehněte si na záda s pokrčenýma nohama a lehce si zvedněte hlavu.
Rozestup přímých břišních svalů může být viditelný na pohled, případně si jej umíte nahmatat v ležící poloze. Pokud si nejste jistá, zda máte diastázu, navštivte fyzioterapeuta.
Buďte při cvičení opatrná
původního stavu se vyhýbejte přenášení těžkých předmětů. Pro nastavení správného a individuálního cvičebního plánu se doporučuje konzultovat s fyzioterapeutem.
Jak se zbavit diastázy?
Prevence
Zajímá vás téma ženské hormonální rovnováhy? Podívejte se na naši sbírku produktů.
Autorka: Bc. Emese Olšová dipl.f. fyzioterapeutka