7 tipů jak si vybrat tu správnou jogamatku na cvičení
autor: Tomáš Sokol
PODLOŽKA NA JÓGU JE ZÁKLADNÍ POMŮCKA PRO JOGÍNA
Gratulujeme, pokud jste se rozhodli zasvětit svůj vzácný čas cvičení jógy. Jsme v tom s vámi. Vašim největším partnerem při cvičení bude vaše vlastní jogamatka, která by vás měla podržet v každé Asaně. Výběru podložky se vyplatí věnovat čas i energii, vrátí se vám později v podobě trvanlivé a kvalitní cvičební podložky a spokojenosti z cvičení. Dnes na trhu existuje obrovské množství, proto není na škodu vyznat se ve vlastnostech a vědět co je třeba hledat.
Spolu s @my_time_for_yoga jsme pro vás připravili krátký návod jak rychle vybrat podložku na jógu
Jogamatky existují v různých tvarech a mohou být vyrobeny z různých materiálů. Ty hlavní si popíšeme. Při správném výběru je třeba vzít v úvahu několik faktorů. Všechny z nich jsme seřadili do pořadí jako doporučujeme přistupovat k výběru jógové podložky.
1. TYP POSTAVY - MĚKKÉ NEBO TVRDŠÍ PODLOŽKY
Výběr cvičební podložky záleží do jisté míry na typu postavy, protože ovlivňuje samotné cvičení. Pro štíhlejší postavy bude vhodnější měkčí podložka s větší tloušťkou, protože nemáte dostatek "přirozené měkkosti" :). Standardní tloušťka podložky je 4mm. Najdete u nás podložky od 1mm (cestovní) do 1,5 cm (pilates).
Silnějším postavám může stačit tenčí tloušťka podložky 4mm. Bez ohledu na postavu, zvažte co snesou vaše klouby. Pokud cítíte přílišné nepohodlí a "otlačené" klouby během cvičení, sežeňte si raději hrubší podložku a po čase zkuste přejít na tenčí.
Měkkost určuje samotný materiál. Materiály jako TPE či PVC patří mezi pocitově měkčí. Přírodní kaučuk dodá podložce větší pevnost a tuhost, ale zároveň udrží svou výšku a neprotlačí se při tlaku na jedno místo.
Rovněž zohledněte vaši výšku. Standardní jogamatky se vyrábějí do výšky cca 180 cm, takže pokud jste spíše "basketbalový" typ, poohlédněte se po "long" verzích v naší sekci dlouhé podložky. Pokud měříte do 185 cm, délka podložky 183 nebo 180 cm bude určitě stačit.
2. TYP JÓGY - POMALÝ NEBO DYNAMICKÝ
Pokud se nevyznáte ještě v typech a stylech jógy doporučujeme náše EBOOK-y ke stažení zdarma.
Současně s typem postavy plánujte výběr podložky podle druhu jógy, kterou praktizujete pravidelně. Ve většině jóga center v Česku najdete "erární" jogamatky. Doporučujeme vyzkoušet si více druhů, pokud jsou k dispozici a porovnat si tak kvalitu cvičení. Pokud máte možnost, vyzkoušejte si různé druhy jógy, abyste věděli jak se tělo zpráva na podložce.
Při dynamičtějších cvičeních (Ashtanga, Flow jóga a pod.) Potřebujete zejména protiskluzovou jóga podložku, která stabilizuje váš pohyb. V tomto směru jsou ideální povrchy PU a přírodní kaučuk. Tradičně se však Ashtanga jóga cvičí na koberci .
Při statickejších cvičeních naopak povrch není až tak důležitý, spíše oceníte jeho měkkost a teplo. Při horkých typech jógy je podložka vystavena mnohem větší vlhkosti než obvykle, proto doporučujeme vybrat si podložku vhodnou přesně na tyto typy cvičení, které najdete v sekci hot a bikram jóga podložky. Doporučuje se případně obstarat si vlastní ručník na podložku, který většinu potu absorbuje a může se dát snadno vyprat po cvičení.
Univerzální vhodné jsou například jutové (i na cvičení venku) nebo přírodní eko podložky z kaučuku .
3. MÍSTO NA CVIČENÍ - DOMA, V STUDIU NEBO VENKU
Při výběru podložky byste měli zohlednit i to, kde budete nejčastěji cvičit. Pro cvičení jógy v domácím prostředí nemusíte řešit hmotnost, klidně si dopřejte pořádně vyztuženou podložku. Kilo či dvě navíc naopak pocítíte, pokud budete svou jogamatku velmi často přenášet. Podložky se pohybují od hmotnosti 1 do 3 kg v průměru. Osobně doporučujeme se zaměřit spíše na kvalitu než hmotnost podložky, pokud nejde o cestování a hmotnost kufru :)
V úvahu lze vzít ještě i výběr tašky na jógu, která závisí na hmotnosti ja rozmérech ogamatky. Těžší jogamatky vyžadují pevnější materiál a více místa. Milovníci cestování po světě, kteří si rádi zacvičí jógu při východu slunce na pláži jistě ocení ultralehké varianty podložek, které navíc nepřidají na hmotnosti kufru a mohou ušetřit místo v zavazadle na extra pár šatů či bot :) Za úvahu stojí i koupě druhé cestovatelské jogamatky.
Pokud plánujete cvičit venku na trávě, je lepší mít lehce omyvatelnou podložku, případně si dát pod svou kvalitní podložku i jednu levnější. Jutové, PVC nebo čistě kaučukové gumové podložky jsou na cvičení venku v létě ok, zvládnou i drobné kamínky. Podložky, které mají ale spodní vrstvu černou kaučukovou se rychle na trávě zašpiní a je náročné je pak čistit.
4. VÝBĚR MATERIÁLU PODLOŽKY
Milujete své zdraví i naši matku Zemi? Vyhněte se podložkám vyrobeným z úplně levného PVC (Polyvinylchlorid - wiki), který se stále používá zejména u levnějších variantách jogamatiek. Tyto podložky mají špatnou reputaci i v jóga centrech. Existují studie také o tom, že by mohly být karcinogenní. Jsou těžko recyklovatelné a jediná možnost je vyhodit je = přibývání zbytečného odpadu.
Ve Flexity nabízíme širokou paletu materiálů (můžete si vybrat ve filtru kategorie podložek):
- PVC / ekoPVC
- Přírodní kaučuk
- Juta
- Korek
- Microfiber / Semiš
- PU (pouze povrch)
- Bavlna
- TPE
- Ovčí vlna
- NBR pěna
- PER
Každý materiál má svá specifika vlasnosti přičemž dnes mezi nejoblíbenější patří prirodní kaučuk v kombinaci s PU povrchem díky maximální přilnavosti. PVC, NBR, TPE a jiné syntetické materiály mají výhodu v menší váze a snadnější údržbě. Přírodní podložky poskytují lepší komfort a přilnavost.
Lídrem na trhu v ekologické filozofii jsou společnosti jako Manduka, Yoga Design Lab, Liforme či Bodhi které tento problém berou velmi vážně a odráží se to v samotných produktech, jejichž základní vlastností je recyklovatelnost. Například Yoga Design Lab opětovně využívá použité plasty a spojuje je s krásným designem aby vytvořily produkt s co nejnižší ekologickou stopou.
Přečtete si článek: CO STOJÍ ZA PŘÍBĚHEM YOGA DESIGN LAB
5. PŘÍRODNÍ A UMĚLÉ PODLOŽKY
V poslední době mnoho jogínů a jogínok upřednostňuje gumové podložky vyrobené z přírodní gumy - kaučuku. Hlavním rozdílem mezi nimi a umělými typy cvičebních podložek je, že ty umělé vám zajistí lepší stabilitu na podlaze (jsou ideální pro dynamické typy cvičení jako Ashtanga či Power Joga a Fitness ), avšak vůči přírodním podložkám nedokážou tak absorbovat pot.
V tomto případě budete mít dost často podložku nalepenou na obličeji, takže není na škodu mít pod sebou něco nezávadné :). Dokonce i při této výrobě dbají naše značky na to, aby chránily světové přírodní dědictví a žádná z podložek není vyrobena z gumy z Amazonského pralesa. Tyto podložky jsou vhodné při Vinyasa, Jivamukti i Ashtanga józe. Mírný kaučukový zápach je přirozený, proto pokud vám vadí, porozhlédněte se po podložce z juty či bavlny.
6. TEXTURA POVRCHU PODLOŽKY
Z hlediska osobního komfortu může záležet i na typu povrchu podložky. V zásadě mohou být 2 druhy - drsnější nebo hladší struktura. Během náročných pozic oceníte drsnější strukturu podložky, zatímco během pomalejších sekvencí a pohybů si vystačíte s hladkou strukturou.
Hladší jogamatky bývají vyrobeny zejména z PVC, víte však najít i jejich ekologické varianty jako například neškodné PU (polyuretan), které disponují hladkú absolutně neklouzavou vrstvou. Dnes patří PU povrchy mezi top co se týče přilnavosti.
7. DOPLŇKY K PODLOŽKE NA CVIČENÍ
Pokud budete svou jogamatku často nosit s sebou vyplatí se investovat do popruhu či tašky. Právě tašky neboli obal na jogamatku slouží nejen na jednodušší přenos, ale zároveň samotnou jogamatku chrání vůči počasí. Na výběr jsou jednodušší otevřené nebo klasické uzavřené tašky. Při taškách opět berte v úvahu hmotnost a rozměry jogamatky, aby udržely její hmotnost a vydrželi tak co nejdéle. S výběrem správné tašky a samozřejmě i jogamatky rádi pomůžeme :)
JAK SI SPRÁVNĚ VYBRAT TAŠKU NA PODLOŽKU NA JÓGU
Pokud byste hledali více informací podívejte naše další články:
4 DŮVODY PRO KTERÉ VYMĚNÍŠ SPOLEČNOU JÓGA PODLOŽKU ZA VLASTNÍ