Měděné poháre, hrníčky, láhve a nádobí
Měď má příznivé účinky na zažívací trakt, stimuluje mozkovou aktivitu, reguluje krevní tlak, snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá léčit rány rychleji, přináší úlevu od bolesti. Pokud chcete využít léčivou sílu tohoto kovu, začněte pít vodu z měděných sklenic a hrnků. Měděné nádobí jako sklenice, láhve, džbány a hrníčky si našly dnes oblibu jak v tradiční ajurvédě tak i v gastronomii a barmanství.
Jak používat měděné nádobí
Měď je známá svými antibakteriálními a antimikrobiálními či antivirovými vlastnostmi. Naplňte studenou vodou večer a nechte přes noc odstát. Ráno hned po probuzení vodu vypijte. Měď patří mezi měkčí materiály a proto se může snáze prolíčit a doporučuje se zacházet s nádobím opatrněji. Pozor, abyste to s množstvím vody za den nepřehnali na kolik tělo dokáže přijmout jen omezené množství minerálů. Nadbytečné množství jakýchkoli minerálů a vitamínů se z těla v lepším případě vyplavuje.
Jak pečovat o měděné sklenice a láhev na vodu
Měděné nádobí časem mění svůj vzhled vlivem prostředí, ale správnou údržbou pomůžete k delší životnosti. Určitě je nemyjte s chemickým saponátem a drátěnou hudbou. Měď z povrchu takto postupně oloupete. Namísto toho si do nádoby vyždímejte polovinu citronu a dbejte na to, aby se šťáva dostala na každou zeď. Po několika minutách jednoduše vypláchněte s čistou vodou.
Na očistu jazyka naleznete v nabídce i měděné škrabky
Poznejte vše k tématu Ajurvéda
Jak se vyrábí měděné nádobí:
Jak se chová voda v medné nádobě?
Proč používat pouze studenou/vlažnou vodu:
Teplotní citlivost: Měď je vysoce vodivý materiál, což znamená, že dokáže rychle přenášet teplo. Když nalijete horký nápoj do měděné sklenice, sklenice se sám zahřeje, což ztěžuje držení a zvyšuje riziko popálenin nebo nepohodlí.
Změna chuti a kvality: Měď je reaktivní kov, který může interagovat s různými látkami, včetně kyselin přítomných v nápojích. Při kontaktu horkých tekutin s mědí existuje možnost chemické reakce, která může změnit chuť a kvalitu nápoje.
Měď je esenciální minerál, který naše tělo potřebuje ve stopovém množství. Nadměrný příjem mědi však může vést k toxicitě mědi, což vede k příznakům, jako je nevolnost, zvracení a poškození jater. Zatímco používání měděných sklenic na krátké trvání nebo příležitostně nemusí způsobit poškození, dlouhodobé nebo časté vystavení teplým nápojům v měděných sklenicích může zvýšit riziko toxicity mědi.
Pro zajištění vaší bezpečnosti a kvality vašich nápojů je vhodné používat měděné sklenice jen na studené nápoje nebo nápoje pokojové teploty. Pokud upřednostňujete teplé nebo horké nápoje, je nejlepší zvolit šálky vyrobené z materiálů speciálně navržených pro použití při vysokých teplotách, jako je keramika nebo žáruvzdorné sklo.