Jak čistit & dezinfikovat pomůcky na cvičení
Připravili jsme pro vás ucelený postup a informace k péči o pomůcky, které najdete v našem eshopu. Záleží nám na tom, abyste věděli co nejlépe jak pečovat o všechny pomůcky, tak aby vám sloužily co nejdéle.
Pro rychlejší vyhledávání doporučujeme kliknout na téma v obsahu.
OBSAH:
Čištění podle typu podložky
- PU podložky
- PVC a TPE
- GRP
- MICROFIBER
- KOREK
- POMŮCKY
Doplňky:
Pokyny a preventivní opatření k zajištění bezpečnosti a čistoty vaší praxe
Není pochyb o tom, že COVID-19 změnil způsob, jakým žijeme a cvičíme. V reakci na zvýšené obavy z hygieny podložek a vybavení přinášíme tipy a rady jak správně dezinfikovat podložku a vybavení na jógu.
Pokud je to možné, neměli byste s nikým sdílet podložku na jógu nebo pomůcky a měli byste si do studia přinést své osobní vybavení - podložku, ručníky, popruhy a bloky.
Pokud doma používáte vlastní podložku, pokračujte v běžné čisticí rutině. Teprve když se dostanete do veřejných studií, doporučujeme provést hlubší čištění ekologickým / botanickým dezinfekčním prostředkem.
Pokud si půjčujete studiové podložky, doporučujeme použít podložku na podložku nebo ručník na jógu pro extra ochrannou vrstvu.
Doporučujeme každému, kdo má Covid-19, informovat své studio, pokud jste se hodiny zúčastnili za posledních 14 dní, aby studio mohlo přijmout vhodná opatření k dezinfekci prostoru a informovat komunitu.
Poznejte typy povrchů jóga podložek:
Pochopení různých materiálů je důležité, protože na jejich hloubkové čištění jsou potřeba různé metody.
POVRCH CVIČEBNÍ PODLOŽKY: eco PVC, PVC
Tyto podložky jsou vyrobeny z materiálu s uzavřenými buňkami, což znamená, že do podložky nemůže být nic absorbováno a podložku lze pokaždé důkladně vyčistit na povrchu.
Podložky: Manduka PRO - PRO, Prolite, PRO Travel, Bodhi Rishikesh, Kailash, Asana ...
POVRCH PODLOŽKY: Přírodní kaučuk
Tyto podložky jsou vyrobeny z přírodní gumy - kaučuku, také z materiálu s uzavřenými buňkami. Tyto gumové podložky lze také snadno čistit a dezinfikovat, je však třeba je správně vysušit.
Podložky: Manduka EKO, EKO Lite, EKO Superlite, Bodhi Ecopro,
POVRCH PODLOŽKY: PU + Microfiber
Tyto podložky jsou vyrobeny z PU (polyuretan) a gumové konstrukce s otevřenými buňkami. Jejich cílem je absorbovat vlhkost a poskytnout maximální přilnavost, když se namočí, takže důkladné čištění těchto podložek vyžaduje největší pozornost a péči, protože tento materiál je velmi savý.
Podložky: Manudka Manduka GRP a GRP Lite, Liforme, YogaDesignLab Infinity, Bodhi Phoenix
POVRCH PODLOŽKY: TPE
Tyto podložky jsou vyrobeny z TPE materiálu s uzavřenými buňkami, což znamená, že do podložky nemůže být nic absorbováno a podložku je možné pokaždé důkladně vyčistit na povrchu
Podložky: Manduka X, Begin & Welcome Mats, Lotus Pro apod.
Detailní informace o materiálech najdete na naší stránce podlozkynajogu.cz
Produkty a doporučené procesy čištění výrobců:
Pro rychlou dezinfekci:
Doporučujeme používat botanické antibakteriální dezinfekční prostředky - lepší pro vaši podložku, planetu a zdraví. Hledejte certifikované ekologické výrobky. Ve Flexity najdete nabídku čističů na podložky .
U všech možnostech čisticích prostředků je klíčový čas na cvičební podložce a správné opláchnutí. Čistič musí zůstat na podložce asi 5 minut, aby mohl pracovat, a poté jej musíte důkladně opláchnout, abyste odstranili co nejvíce nečistot, protože může dojít k podráždění pokožky a / nebo dýchacím potížím. Důsledně postupujte podle všech pokynů uvedených na obalu čističe.
Instrukce k čištění podložek podle typů:
Liforme + všechny PU podložky:
Viz video od Mirky jak čistit PU podložky: https://www.facebook.com/mirkahappyface/videos/10222034066055132
Chceme, abyste mohli svou podložku používat a využívat ji co nejdéle. Zde je tedy způsob, jak se o to postarat.
Před použitím:
Podložku otřete vlhkým hadříkem, abyste odstranili všechny případné zbytky z procesu řezání laserem.
Snažte se vyhnout cvičení na podložce s čerstvě nanesenými mastnými krémy nebo masážním olejem atd.
1. Správné čištění
Použijte malou kapku mýdla velmi zředěného velkým množstvím vody. Jemně otřete podložku neabrazivní houbou, která je vlhká, ale ne úplně mokrá. Doporučujeme vám vyčistit podložku jen asi každých 5 - 10 použití. Pokud pravidelně cvičíte v propocených podmínkách, možná budete chtít podložku čistit častěji. Pamatujte však, že zatímco materiály Liforme vhodné pro planetu jsou pro praxi jógy pozoruhodně odolné, nadměrné čištění nebo použití brusných prostředků materiály rychleji opotřebuje. Nedoporučujeme používat žádné chemické spreje na čištění podožiek nebo spreje na éterický olej, protože by mohly podložky potenciálně poškodit.
2. Necháme zaschnout
Po jakékoliv praxi, zejména zpocené, a po vyčištění nechte podložku zcela vyschnout, než ji srolujete. Směřujete ze své hodiny přímo domů? Žádný problém, jen ji srolujte, vezměte domů a hned, jak dostanete příležitost, odviňte a nechte vysušit.
3. Vyvarujte se dlouhodobému pobytu podložky na slunci
Vaše podložka je, co je důležité, biologicky odbouratelná, a proto ji dlouhodobé vystavení slunci může rychleji degradovat. Ale nebojte se, naše podložky nejsou upíři a jsou v pořádku s občasním slunečním zářením, takže si s tím nemusíte dělat starosti.
4. Uložení
Vaše podložka je navržena tak, aby se mezi jednotlivými použitím rolovala s vrchní stranou (barevná strana se vzorem) na vnější straně. Je důležité, abyste jí rolovali tímto způsobem, abyste zajistili, že vaše podložka bude při každém cvičení pěkná a rovná.
5. Použijte podložku
Kvůli použitým absorbčním (a hygienickým) materiálem mohou přírodní oleje vaší pokožky povrch koberce časem označit nebo obarvit. Snažte se vyhnout cvičení na podložce například čerstvě nanesenými mastnými krémy nebo masážním olejem, protože by mohly způsobit skvrny. Dobrou zprávou je, že tyto druhy značek často časem nebo po vyčištění vyblednou. Ale celkově říkáme, že jsme hrdí na bojové jizvy vaší podložky ze všech těch dobrých póz bojovníka!
Původní článek v angličtině od Liforme: https://eu.liforme.com/pages/how-to-look-after-your-liforme-mat
PVC, eko PVC, TPE podložky a ostatní pro začátečníky
Položte podložku na rovný povrch.
Smíchejte přibližně 4 šálky teplé vody (horká voda může poškodit podložku) a několik kapek jemného saponátu.
Ponořte hadřík do mýdlové vody a potom podložku důkladně omyjte shora dolů.
Ujistěte se, že jste podložku otřeli dostatečním množstvím čisté teplé vody, abyste odstranili zbytky mýdla.
Podložku otřete čistým suchým ručníkem.
Opakujte na spodní stranu.
Nechte vyschnout na vzduchu, dokud podložka není úplně suchá. Neskladujte podložku ještě vlhkou.
Manduka GRP podložky:
Ponořte podložky do vany naplněné mělkou vrstvou teplé vody (ne horká) Přidejte přibližně 1 lžičku jemného čistícího prostředku.
Nechte podložku 5 minut máčet, potom ji lehce vydrhněte měkkým hadříkem.
Opakujte na spodní stranu.
Ujistěte se, že jste podložku důkladně opláchli čistou teplou vodou, abyste odstranili všechny zbytky mýdla. To je velmi důležité, protože tyto podložky jsou super absorpční a může sa v nich držet mýdlo.
Podložku otřete z obou stran suchým ručníkem.
Před převinutím podložky nechte 24-48 hodin (nebo do úplného vysušení) vyschnout na vzduchu. Nerozvíjajte a neskladujte podložku ještě vlhkou.
Podložky určené k absorpci vlhkosti (série GRP) by se nikdy neměly ošetřovat dezinfekčním prostředkem, protože tekutina se absorbuje do podložky a pak ji nelze důkladně vyčistit.
Microfiber podložky:
Po cvičení:
Před rolováním nechte podložku vždy zcela vysušit.
Pokyny pro čištění:
V závislosti na typu tréninku, kolik se potíte a osobních preferencí doporučujeme mýt např. YDL Combo Mat každé 1-3 použití. Pokud se rozhodnete podložku neumývat, po cvičení ji ještě zavěste, aby vyschla.
I když jsou microfiber podložky přátelské k pračce, doporučujeme je podle možnosti ručně omývat vlhkou žínkou a saponátem. Toto omezuje opotřebení podložky a šetří vodu.
Pokud se rozhodnete používat pračku, pokuste se najít program bez přílišného žmýkání, které by mohlo pořezat / poškodit vaši podložku. Stačí prát v jemném cyklu, samotě, pomocí studené vody. Používejte jemný čisticí prostředek (bez změkčovadla nebo bělidla).
Zavěste na vysušení (nedávejte do sušičky). Abyste sušení urychlily, zabalte svou cvičební podložku do ručníku a vytlačte přebytečnou vodu. Chraňte před přímým slunečním zářením.
Korkové podložky:
Po cvičení:
Vždy nechte podložku zcela vyschnout, a to buď položenou na rovinu, nebo zavěšenou. Z vnější strany srolujte s korkem.
Pokyny na praní:
Korek je antimikrobiální, takže je třeba méně čištění. V případě potřeby vyčistěte přírodním mýdlem a vodou. Pokud se vám na podložce objeví skvrna, můžete ji snadno odstranit.
Časté dotazy k čištění podložek:
Jak často bych si měl čistit podložku?
Pokaždé, když použijete podložku, vaše tělo uvolňuje pokožku a potí se na povrchu. V průběhu času tyto materiály vyzývají k růstu bakterií (což způsobuje zápach). Doporučujeme po každém cvičení používat osvěžovač podložek Manduka / Jade / Bodhi, který pomáhá snižovat tvorbu skvrn a zápachu. Alespoň jednou týdně byste měli podle pokynů čistit podložku, využívat více roztoku a vydrhnout běžné oblasti dotykového bodu.
Jak často bych si měl dezinfikovat podložku a podložky?
Obecně řečeno, dezinfikovat své vybavení na jógu chcete pouze tehdy, když máte pocit, že bylo vystaveno choroboplodným zárodkům. Pokud cvičíte doma a nikdo ve vaší domácnosti není nemocný, skutečně nemusíte velmi často dezinfikovat své vybavení.
Vzhledem k současné asymptomatické šíření COVID-19 je dezinfekce jednou týdně pravděpodobně dobrý nápad. Pokud se pouštíte zpět do studií, měli byste dezinfikovat podložku (přední i zadní stranu) a příslušenství po každé hodině.
Můžete vyčistit podložku na jógu dezinfekčními ubrousky?
Používání těchto produktů na podložce na jógu pravděpodobně není nejlepším řešením pro podložku, vaše zdraví a životní prostředí. Aby byl dezinfekční prostředek účinný, musí být určitý čas viditelně vlhký celý povrch (v případě běžného dezinfekčního prostředku je to 4 až 5 minut). Toho se dá těžko dosáhnout malým ubrouskem na velké ploše, jako je například podložka na jógu, protože výrobky na ubrousku se odpařují velmi rychle.
Také musíte podložku opláchnout a utřít do sucha, abyste odstranili co nejvíce produktu. Mnoho lidí má po dlouhodobém kontaktu s chemickými dezinfekčními prostředky mírné až závažné alergické reakce. Vždy raději použijte botanický dezinfekční prostředek.
Mohu na svou podložku použít bělidlo?
Bělidlo nedoporučujeme. To je jeden z nejtvrdších čisticích prostředků pro podložku i pro uživatele. Pouze v případě potřeby bychom doporučili minimálně použití přírodních botanických dezinfekčních prostředků, dodržení všech pokynů k použití a následné důkladné opláchnutí podložky. Vyhýbejte se výrobkům na bázi rozpouštědel nebo agresivním chemikáliím, protože by to degradovalo podložku.
Mohu podložku umýt v pračce?
Ne. Nejúčinnější čištění, které můžete své podložce poskytnout, je ručně pomocí měkkého hadříku s vhodným čisticím roztokem. Pračka může poškodit vaši podložku a způsobí rychlé stárnutí.
Jak čistit pomůcky
Zatímco povlaky na polštáře a podhlavníky - stejně jako pásky - lze prát v pračce, nejjednodušším způsobem, jak dezinfikovat své další pomůcky (zejména bloky), je použít postup uvedený výše v části "rychlá dezinfekce".
Joga ručníky
Před použitím:
Praní v pračce a sušení v sušičce na minimum, abyste odstranili všechny záhyby. Pomůžete tak ručníku ležet na podložce. Pokud jde o podložku a ručník, můžete si je také žehlit. Nežehlete ručník Power Grip - zejména ne ze strany protiskluzových kuliček.
Po použití:
Při ručnících a oblečení se řiďte běžnými pokyny na praní. Není třeba prát při vyšší teplotě, protože působení čisticích prostředků virus zabíjí. Doporučujeme mýt ihned po návratu z praxe.
Před složením vždy nechte zcela vyschnout na vzduchu.
Pokyny na praní:
Perte v pračce se studenou vodou na jemném cyklu. Jemný prací prostředek, žádné změkčovače (aviváže) ani bělidla. Sušení v sušičce na mírném stupni.
Tašky na podložky
Nečistoty bodově očistěte vlhkým hadříkem mýdlem. Nechte úplně vyschnout na vzduchu.
Korkové kola
Kolo otřete hadříkem navlhčeným v mýdle a nechte vyschnout na vzduchu. Kolo nečistěte abrazivní, jinak by se mohl poškodit vzor.
PU kola
Před použitím:
Kolo otřete navlhčeným hadříkem, abyste z procesu řezání laserem odstranily všechny případné zbytky.
Pokyny pro čištění:
Pot otřete vlhkým mýdlovou hadříkem. Sušte na vzduchu.
Jóga popruhy
Ruční mytí jemným saponátem a sušení na vzduchu na plocho.
Fit míče
Pot otřete vlhkým mýdlovým hadříkem, poté přetrete čistým vlhkým hadříkem. Sušte na vzduchu.
Pěnové bloky
Pot otřete vlhkým mýdlovou hadříkem. Sušte na vzduchu.
Korkové bloky
Korek je antimikrobiální, takže je třeba méně čištění. V případě potřeby vyčistěte přírodním mýdlem a vodou. Pokud na vašem bloku zůstane skvrna, můžete ji snadno vyčistit. Korek schne poměrně rychle.
Láhve
Doporučujeme ruční mytí a použití drátěného kartáče na čištění interiéru a okraje víčka podle potřeby. Sušte na vzduchu.
Láhve není bezpečné mýt v myčce nádobí, stejně se nesmí dávat do mikrovlnné trouby.
Jak vyčistit měděný předmět, sklenici či láhev.
Měděnou sklenici doporučujeme pravidelně opláchnout teplou vodou.
Na základní vyčištění jej můžete také vyčistit teplou vodou a kapkou tekutého mýdla a poté dobře opláchnout.
Měď v průběhu času oxiduje, což může vést k zabarvení zevnitř i zvenčí. Je to naprosto přirozený proces a případná patina není zdraví škodlivá ani nemá negativní vliv na kvalitu pitné vody.
Připravte si čistící roztok:
- V misce smíchejte bílý ocet a sol / citrónovou šťávu a vodu.
- Namočte měkký hadřík nebo houbu do čistícího roztoku a jemně otřete povrch měděné misky. K čištění těžko dostupných míst můžete použít i kartáč.
- Opláchněte měděnou sklenici vodou, abyste odstranili čistící roztok a všechny zbylé nečistoty.
- Pomocí suchého a čistého hadříku otřete měděnou sklenici a odstraňte veškerou vlhkost.
- Pokud chcete, aby vaše měděná sklenice získala lesklý povrch, můžete ji vyleštit pomocí směsi citrónové šťávy a sody bikarbony. Naneste směs na sklenici a nechte několik minut působit, poté opláchněte vodou a osušte čistým hadříkem.
- Směs přirozeně odstraňuje patinu a vaše sklenice či láhev se budou opět lesknout. Potom jednoduše opláchněte čistou vodou a dobře osušte.
- Případně můžete měděnou sklenici také ošetřit měděným leštidlem, ale jen zvenčí.
*Poznámka:
Nepoužívejte agresivní chemikálie nebo abrazivní materiály, jako je ocelová vlna, které mohou poškodit povrch měděné nádoby. Také se doporučuje pravidelně čistit měděnou sklenici, aby se zabránilo zakalení a hromadění škodlivých bakterií.
K pití používejte pouze čistou, neperlivou a studenou vodu. Nečistěte v myčce nádobí! Měď je velmi měkký materiál a neměla by se přepravovat s tvrdými předměty, jinak by mohlo dojít k jejímu poškození nebo poškrábání.
Video PH vody z měděné nádoby:
Pokud byste měli ještě dotazy k dalším produktům, neváhejte nám napsat na info@flexitylife.cz